Novinky a aktuality

Pred 90 rokmi zomrel objaviteľ merania krvného tlaku Korotkov

Pred 90 rokmi, 14. marca 1920, zomrel ruský lekár Nikolaj Korotkov, objaviteľ merania krvného tlaku a priekopník cievnej chirurgie.

V roku 1905 opísal zvuky pri auskultačnom (posluchovom) meraní krvného tlaku a zaslúžil sa tak o zrod najbežnejšej metódy jeho merania. Bola potrebná iba nafúknutá manžeta okolo ramena, fonendoskop na ramennej tepne a tonometer s ortuťovým stĺpcom.

Kým je tepna silno stlačená, lekár nič nepočuje. Pri prvých ozvách sa odpočíta na stupnici systolický tlak (tlak, ktorým krv prekoná tlak manžety). A keď zvuky pri ďalšom uvoľňovaní manžety opäť vymiznú, nameria sa na stĺpci tlak diastolický.

Korotkov sa narodil 26. februára 1874. Potom, čo vyštudoval medicínu na univerzite v Charkove a Moskve slúžil v ruských ozbrojených silách na Ďalekom východe. V rusko-japonskej vojne pracoval ako chirurg pre Červený kríž. V lekárskych službách pôsobil až do svojej smrti v roku 1920, kedy podľahol pľúcnej tuberkulóze.

Pravidelná kontrola krvného tlaku je dnes bežnou súčasťou lekárskych prehliadok, potrebných pre udržanie tlaku krvi v odporúčaných intervaloch, podporuje zdravý životný štýl a ak nestačí, potom prichádza na rad farmakologická liečba. Niekedy stačí jedna tabletka denne, inokedy musí byť používaná kombinácia rôznych skupín antihypertenzív. Liečba vysokého krvného tlaku je celoživotnou záležitosťou.